News & Events

Νέο ερευνητικό έργο (HerpTrust) για την ερπετοπανίδα συντονίζει το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου

Η ερπετοπανίδα (ερπετά και αμφίβια) είναι σήμερα μία από τις πιο απειλούμενες ομάδες ειδών παγκοσμίως, με τον αριθμό τους να μειώνεται σημαντικά λόγω των κλιματικών αλλαγών, αλλά και ανθρωπογενών παραγόντων, όπως είναι η ρύπανση, ο κατακερματισμός των οικοτόπων και η συλλογή και θανάτωσή τους. Το νέο έργο HerpTrust με τίτλο: «Improving biodiversity’s resilience to climate-and human-induced threats through nursing positive Human-Herpetofauna Interactions», το οποίο συντονίζει το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΑΠΚΥ) και συγκεκριμένα το Εργαστήριο Διαχείρισης Χερσαίων Οικοσυστημάτων, αποσκοπεί στο να ενισχύσει τις δράσεις διατήρησης και προστασίας των πιο απειλούμενων ειδών της επρετοπανίδας, σε Μάλτα και Κύπρο, μέσω κατάλληλων εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων. Το έργο έχει εξασφαλίσει χρηματοδότηση από τη Βασική Δράση 2 του Προγράμματος Erasmus+ και θα υλοποιηθεί σε διάστημα ενός έτους (Δεκέμβριος 2023-Δκέμβριος 2024) από το ΑΠΚΥ, τη ΜΚΟ Friends of the Earth Malta και την εταιρεία Ecostack Innovations Limited στη Μάλτα.

1η Δεντροφύτευση του έργου LIFE Agroassis / LIFE AgrOassis

15 & 16 Δεκεμβρίου από τις 10:00 μέχρι τις 15:30

Τοποθεσία: Τερσεφάνου, Λάρνακα https://maps.app.goo.gl/f32Gozi3Zxd1Q86e9

Δήλωση συμμετοχής:

Συμμετέχει και υποστηρίζει το Open University of Cyprus - Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου, εταίρος του έργου #lifeagroassis

🌳 Επικοινωνία: 25358632, research@laona.org

ℹ️ Την 1η #δεντροφύτευση την Παρασκευή και το Σάββατο 15 και 16 Δεκεμβρίου 2023 διοργανώνει η Ομάδα του Έργου Life-AgrOassis σε συνεργασία με το Γραφείο Επιτρόπου Περιβάλλοντος και τον Σύλλογο Αρχιτεκτόνων Κύπρου Cyprus Architects Association.

Κατά τη δενδροφύτευση θα χρησιμοποιηθούν για πρώτη φορά βαθύρριζα φυτά ειδικά προσαρμοσμένα στην ξηρασία για την ανασύσταση ζωνών με πράσινο σε υποβαθμισμένη αγροτική γη. Το μέτρο στοχεύει στην αντιμετώπιση της ερημοποίησης και στον μετριασμό των επιπτώσεων της κλιματικής αλλαγής για την αγροτική γη της Κύπρου.